Haberler

Mai danışmanlık ve psikoloji konularında sizler için kaleme aldığımız yazılarımız burada yer almaktadır.

Çocuğunuzun zihinsel olarak gelişim sürecini bilimsel metotlar eşliğinde takibe almak isterseniz pek çok kurum ve kuruluş tarafından geçerli kabul edilen, günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan WİSC-R zeka testini yaptırabilirsiniz.

Bu testin en önemli özelliklerinden biri neticelere bağlı olarak zeka düzeyine en uygun yönlendirme ve rehberliğin yapılabilmesine olanak tanımasıdır.

WİSC-R Zeka Testi Nedir?

Her bireyin çocukluk döneminden başlayarak hayatı boyunca devam eden, tıpkı fiziksel performansı gibi zihinsel bir performansı da mevcuttur. WİSC-R zeka testi çocukların zihinsel performanslarının ortaya konulmasını hedefleyen bir yetenek (zeka) testi türüdür. Bu test son derece kapsamlı bir şekilde yapılır ve çocukların performansları bilimsel ayrıntılar üzerinde durularak tespit edilir. Bu yönü ile pek çok global kurum ve kuruluşta kabul görür bir hal almıştır. Üstün yetenekli ve üstün zekalı çocuklara eğitim veren resmi ile özel kurum ve kuruluşlar WİSC-R zeka testinin sonuçlarına göre öğrenci kabul etmektedir.

Devamı

Yetişkinlere yönelik bir zeka testi türü olan WAIS Wechsler zeka ölçeği 16 yaş üzerindeki bireylere uygulanmaktadır. Kısaca WAIS-III olarak adlandırılan bu test uygulamasında sözel ve performans olmak üzere iki ana bölüm ve çok sayıda alt bölüm bulunmaktadır. Test yaklaşık olarak 1 saat ile 1,5 saat arasında sonlandırılmaktadır.

Sözel bölüm uygulamasında bireyin başta sözel muhakemesi olmak üzere sözel ifadelendirmesi, sözcük dağarcığı, işitsel olarak dikkat düzeyi, uzun süreli hafıza ve buna benzer sözel becerileri ölçülmektedir.

Devamı

İlk olarak 1905 yılında uygulanan ve sonuçları açıklanan Stanford-Binet zeka testi çocuklara yönelik olarak hazırlanmış testlerden biridir. Test psikolojide “zeka yaşı” kavramını bulan ve bu testin mimarı olan Alfred Binet’in adını taşımaktadır.

Stanford-Binet Zeka Testi Nedir?

Stanford-Binet zeka testi çocukların zeka yaşının belirlenmesi için kullanılan bir testtir. 15 farklı alt ölçeği bulunan bu test zekanın temel göstergeleri olarak kabul edilen öğeler temek alınarak hazırlanmıştır.

Devamı

Leiter uluslar arası performans testi 18 yaşın altında ve 2 yaşın üzerinde olan çocuklara uygulanan bir tür yetenek (zeka) testidir.

Leiter Uluslar Arası Performans Testi Nedir?

Bu test işitme problemi ya da konuşma problemi yaşayan çocukların zihinsel performanslarının belirlenmesi amacını taşıyan özel bir testtir. Dile dayanmayan bir test olması, bu iki sorunu yaşayan çocukların rahatlıkla yöneltilen soruları yanıtlayabilmesini sağlamaktadır.

Devamı

R.B. Cattell tarafından geliştirilen bu zeka testi, Cattell’in ismini taşımaktadır. Testin Türkçe uyarlamasını ise Bağlan Toğrol yapmıştır.

Cattell Zeka Testi Nedir?

Cattell zeka testi bir zeka-performans testidir. En büyük özelliği ise kültürlerden tamamen arındırılmış olmasıdır. Yani kültürden bağımsız bir şekilde her toplumda uygulanabilme özelliğine sahiptir. Uygulanacak olan bireyin yaş gurubuna bağlı olarak 2A, 2B ve 3A şeklinde 3 formu bulunmaktadır.

Cattell Zeka Testi Kimlere Uygulanır?

Bu zeka testi 4-7 yaş arasında, 7-14 yaş arasında ve 14 yaş üstü çocuklara uygulanabilmektedir.

Devamı